Farba na rdzę - to musisz wiedzieć!

2021-02-10
Farba na rdzę - to musisz wiedzieć!

Metalowe elementy są wyjątkowo narażone na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Korozja wskutek działania wilgoci to jedna z najczęstszych przyczyn ich niszczenia. Podstawą jest zabezpieczanie metalowych elementów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli jednak rdza już poczyniła szkody, nie wszystko stracone. Z myślą o tym problemie powstały farby na rdzę. Po odpowiednim przygotowaniu elementów dotkniętych korozją można z powodzeniem zabezpieczyć je przed dalszym niszczeniem, a także przywrócić im estetyczny wygląd. Co warto wiedzieć o farbach na rdzę? 

Na co zwracać uwagę, wybierając farbę do rdzy?

Farba na rdzę ma przede wszystkim spełniać funkcję ochronną i zapobiegającą dalszemu korodowaniu elementów. Dlatego wybierając taki produkt, zwróć uwagę na to, by był przeznaczony właśnie na ten konkretny problem. Sama farba do metalu, bez dodatku odpowiednich składników, jedynie zamaskuje problem - i to na chwilę. 

 

Bardzo ważne przy wyborze farby na rdzę jest to, by zawierała składniki rozpuszczające rdzę, a przy tym tworzące szczelną powłokę uniemożliwiającą dostęp powietrza i wilgoci do elementu.

 

Równie istotne jest to, by farba na rdzę miała rewelacyjną przyczepność do podłoża. To bardzo ważne ze względu na to, że nawet po oczyszczeniu zardzewiałego elementu, pozostają na nim mikrouszkodzenia, które sprawiają, że powierzchnia nie jest idealnie gładka. Jeśli więc preparat nie będzie miał idealnej przyczepności do podłoża, powstaną mikroszczeliny, przez które woda i powietrze ponownie dostaną się do elementu.  

Czy farba na rdzę naprawdę działa? 

Tak! Jeśli wybierzesz specjalną farbę przeznaczoną właśnie do tego celu, osiągniesz oczekiwane rezultaty. Do wyboru są różne preparaty: 

 

  • odrdzewiacz - to preparat stosowany przed nałożeniem farby, który rozpuszcza rdzę i znacznie ułatwia jej usunięcie;

  • farby 2 w 1 - wybierając taki produkt, wystarczy przed nałożeniem oczyścić element z rdzy, np. papierem ściernym czy metalową szczotką. Takie preparaty nie wymagają wcześniejszego gruntowania czy używania preparatu odrdzewiającego. Nakłada się je bezpośrednio na oczyszczony, metalowy element.

 

Wybierając produkt zwróć również uwagę na to czy jest przeznaczony do stosowania wewnątrz, czy nadaje się również na zewnątrz. Preparat do zastosowania zewnętrznego musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. 

Wady i zalety farby na rdzę: czego jest więcej?

W przypadku produktu, jakim jest farba na rdzę trudno znaleźć wady. Taki preparat pozwala na szybkie i łatwe odświeżenie i jednoczesne zabezpieczenie metalowych elementów. 

 

Trzeba jednak wybrać produkt adekwatny do oczekiwań, by efekt był zadowalający. Na elementy mocno skorodowane lepiej zastosować kilka produktów: najpierw odrdzewiacz, następnie preparat gruntujący, a dopiero na końcu, na tak przygotowane podłoże, nałożyć farbę. 

 

Im mocniej skorodowany element, tym więcej pracy będzie wymagało jego odświeżenie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na drogę na skróty, pamiętaj o tym, że może się to wiązać z mniejszą trwałością i większą podatnością na ponowne zaatakowanie przez rdzę. 

 

Reasumując: farba na rdzę to świetny produkt, ale trzeba wybierać go rozsądnie, adekwatnie do problemu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Szybka realizacja
2024-04-05
Polecam obsługa extra!
pixel