Przygotowujemy ściany do malowania w kilku krokach!

Remont lub odświeżanie mieszkania to zajęcie bardzo wymagające, męczące i niewdzięczne. Pracy zawsze okazuje się więcej, niż się założyło, a w trakcie robót zwykle pojawia się jakaś nieoczekiwana trudność. Często komplikacje wynikają również z braku odpowiedniego przygotowania. Najwięcej błędów popełnia się przy czynności pozornie najłatwiejszej, jaką jest malowanie ścian. Jak przygotować ściany do malowania, by efekt był zadowalający i by nie trzeba nanosić poprawek?
Zdrapanie starej farby/ściągnięcie tapety
Zanim naniesiesz farbę na ścianę, musisz ja do tego odpowiednio przygotować. Podstawą jest pozbycie się starej farby lub tapety. Jeśli nałożysz nową farbę na starą, efekt będzie daleki od zamierzonego. Z czasem na każdej ścianie powstają bowiem zapowietrzenia (nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka), pojawiają się tłuste plamy (od dotykania jej) czy odpryski. Pojawia się również wilgoć, pleśń i grzyby. Jeśli na taki nieprzygotowany grunt nałożysz farbę, wszelkie niedoskonałości bardzo szybko wyjdą na nowej warstwie i prace trzeba będzie przeprowadzić ponownie.
Wyrównanie powierzchni, wypełnienie dziur
Po pozbyciu się starej farby czy tapety czas na wyrównanie powierzchni ściany i uzupełnienie ewentualnych ubytków w jej strukturze. Opukaj ścianę miejsce przy miejscu. Tam, gdzie dźwięk będzie głuchy, pusty, należy usunąć stary tynk i wypełnić miejsce nowym. Szczeliny i ubytki należy wypełnić specjalną szpachlą naprawczą.Do wyrównania powierzchni ściany powinien wystarczyć papier ścierny. Po wykonaniu tych czynności czas na mycie o odtłuszczenie ściany.
Umycie i odtłuszczenie ścian
Pył powstały wskutek wygładzania powierzchni papierem ściernym najłatwiej usuniesz za pomocą miękkiej szczotki, najlepiej zmiotki. Aby jednak mieć pewność, że pozostałości zostały usunięte w całości, ścianę należy umyć. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalne mydło malarskie.
Gruntowanie i malowanie
Dopiero wówczas, gdy ściana jest wygładzona i umyta (oraz wyschnięta!), możesz przejść do malowania. Zanim jednak to zrobisz, czeka Cię jeszcze jedna czynność, bezpośrednio przygotowująca do nałożenia farby, czyli gruntowanie. Gruntuje się jednak tylko surowe ściany. Jeśli więc nie usuwałeś z nich farby czy tapety i nie wypełniałeś szczelin bądź dziur, możesz pominąć ten krok. Jeśli więc ściana jest w dobrym stanie, bo była np. niedawno malowana i chcesz po prostu zmienić kolor, gruntowanie nie będzie potrzebne. W przeciwnym wypadku, a także wtedy, gdy surową ścianę będziesz malować po raz pierwszy, gruntowanie, czyli malowanie farbą podkładową jest konieczne. Chodzi przede wszystkim o to, by ściana, pokryta chłonnymi materiałami, nie “wypiła” farby i takie zabezpieczenie daje właśnie farba podkładowa. Gruntowanie przydaje się również wówczas, gdy ścianę o intensywnym kolorze chcesz przemalować na jaśniejszy. Taka farba nie tylko zwiększy przyczepność świeżej emulsji, ale również przygasi kolor poprzedniej. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać pożądany efekt, bez zużywania nadmiernej ilości farby. Teraz możesz już spokojnie przejść do malowania!