Farby na dach – piękny wygląd i trwałość dla starych powierzchni
Dach to jedno z tych miejsc na nieruchomości, które najbardziej narażone jest na działanie czynników zewnętrznych. Na jego stan wpływa zmienna pogoda, w tym deszcz, wiatr, a także wysokie oraz niskie temperatury. Po kilku latach pojawiają się zabrudzenia, małe uszkodzenia mechaniczne, mech, a dach nie ma już takiego blasku, jak na początku. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest odnowa poszycia – jego czyszczenie oraz malowanie. Efekt jest zaskakujący! Producenci oferują farby na dach najwyższej jakości, które ochronią powierzchnię na bardzo długi okres czasu, a dach będzie wyglądać – dosłownie, jak nowy.
Chcąc przywrócić powierzchni dachowej dawny wygląd, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub zrobić to własnymi siłami (szczególnie jeśli są one niewielkie i o nieskomplikowanej konstrukcji). Zanim przystąpisz do malowania dachu, niezwykle ważne jest jego odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim należy oczyścić dach z roślinności, starej i odspojonej farby, skorodowanych elementów oraz sprawdzić go pod kątem uszkodzeń i dokonać ew. napraw czy wymiany np. pojedynczych dachówek. Następnie zagruntować powierzchnię lub wybrać opcję gruntoemalii na dach. Tak przygotowana połać gotowa jest do malowania. Wybierz termin, w którym będą optymalne warunki pogodowe – temperatura pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza, bez opadów i nadmiernego nasłonecznienia. I co najważniejsze dokonaj wyboru farby do dachu.
Jaka farba do malowania dachu będzie dla Ciebie najlepsza?
W zależności od materiału, jakim pokryty jest dach należy dobrać odpowiedni rodzaj produktu. Do dachów z blachy, blachodachówki zalecana jest specjalna farba na ocynk– jest to najczęściej emulsja akrylowa, poliakrylowa lub poliwinylowa. Mają one wysokie zdolności antykorozyjne, kryjące (zazwyczaj efekt półmatu) i gwarantują dobrą przyczepność do starych powłok, dzięki czemu są trwałe. Co ważne – ich aplikacja jest prosta. Jeśli Twój dom pokryty jest dachówką, zdecyduj się na opcje akrylowo-silikonowe. To dedykowane farby do dachówki betonowej oraz ceramicznej. Upewnij się, że wybrane artykuły mają wysoką elastyczność oraz właściwości kryjące. Dodatkowe opcje, jakie oferują producenci to zapobieganie porostom, odbijanie światła oraz ochrona przez działaniem mrozu i słońca – możesz je dobrać do własnych potrzeb. Dzięki szerokiej ofercie rynku, bez problemu znajdziesz także farby do eternitu oraz onduline. Co bardzo ważne, zawsze przed wyborem farby na dach sprawdź, czy jest ona dedykowana dla Twojej powierzchni, tak aby zapewnić jak najlepszy efekt dla trwałości, ale także piękny wygląd. Ponadto farby powinny mieć wymagane atesty, które zapewniają bezpieczeństwo.
Farby do dachu – najpopularniejsi producenci
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów do malowania dachu. Producenci nieustannie pracują nad nowościami technologicznymi oraz produktami bezpiecznymi dla środowiska. Obecnie znaleźć można farby naprawdę świetnej jakości w przystępnych cenach. Określ swoje potrzeby i wymagania i wtedy zdecyduj się na jeden ze sprawdzonych artykułów.
Makor-tix Tikkurilla posiada produkty, z którymi kompleksowo odświeżysz swój dach. Dzięki formule 2 w 1 możesz jedną farbą zagruntować i pomalować połać dachową. Polecany jest do powierzchni blaszanych, również ocynkowanych, a szeroki wybór kolorów pozwoli Ci dobrać idealny odcień. Mając kilka powierzchni do odmalowania można zdecydować się na farby Radach lub farby Scala. Ich produkty sprawdzą jako farba do dachówki, połaci metalowych, a nawet elementów drewnianych (np. okna) oraz plastikowych (np. rynny). Cechują się niezwykłą przyczepnością oraz trwałością i odpornością na uszkodzenia.
Najwyższą jakość zapewni malowanie dachu farbami Aksikor i Aksilbet. Dachówka betonowa, gont czy eternit, po użyciu Aksilbetu, a także blachy z ocynku czy aluminium malowane Aksikorem Premium, są niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei producent farby na dach Jotun oprócz oferty dla klienta indywidualnego, ma rewelacyjne produkty dla segmentu przemysłowego oraz budowlanego.